Szexuális orientáció, nemi identitás és az Asperger-szindróma/autizmus

Az autizmus spektrum különböző pontjain található személyek kevésbé reszponzívak a társadalmi kötöttségekre és elvárásokra, és kevésbé is befolyásoltak általuk. Sok szempontból ez a különállóság, „más ritmusra járás” komolyabb kihívásokhoz vezet, ami a szociális és munkahelyi beilleszkedést illeti; másfelől pedig ez az „out of the box”, nem konvencionális viselkedés és gondolkodás arra tendálja a spektrumon lévőket, hogy a legnagyobb gondolkodóinkká, innovátorainkká, alkotóinká váljanak.

Ez a természetes hajlam az egyediségre a tömeg normáival szemben, és úgy tűnik, hogy összefügg a szexuális orientáció, nemi identitás és kifejezés terén mutatott, az átlagosnál nagyobb rugalmassággal és változatossággal is. Sok autizmus spektrumos személy nem követi az uralkodó bináris meghatározásokat.

Szexuális orientáció: (Kihez vonzódik az egyén) Amíg sok Asperger- szindrómás/autizmussal élő ember határozottan heteroszexuálisnak vallja magát, mások melegként, leszbikusként, biszexuálisként stb. határozzák meg magukat. Ugyanakkor mások jóval rugalmasabbak annak kérdésében, hogy kihez vonzódnak; inkább vonzódnak szexuálisan valakihez az illető személyéért, személyiségéért függetlenül annak biológiai, társadalmi nemétől, identitásától vagy nemi önkifejezésétől.
Más Aspergeresek/autisták aszexuálisnak és/vagy aromantikusnak definiálják saját magukat, a teljes populációra jellemzőnél nagyobb mértékben.

Nemi identitás: (Ahogy az egyén önmagára tekint a társadalmi nem tekintetében – férfi/nő/transznemű/bármilyen egyéb, nem-bináris kategória (genderqueer, gender fluid stb.)
A társadalmi üzenetek a dzsenderről, a szociális értelemben vett nemről, igen mélyen gyökereznek a társadalomban a várandós szülők által a „fiuk vagy lányuk lesz” kiderülése után kékre vagy rózsaszínre festett gyerekszobától és a kicsi leendő otthona előtt lengedező „Fiú lesz!”, „Lány lesz!” feliratú lufiktól kezdve a nyilvános mosdókban megtalálható gender-függő játékokig és dekorációig.

Ez az elvárt, társadalmi nem, amit születéskor hozzákötnek egy gyermekhez, a biológiai adottságokon, külső nemiszerveken alapul és az emberek döntő többségénél igazodik a nemi identitáshoz és a nemi önkifejezéshez. Ezt nevezzük cisznemű állapotnak.

Akik autizmussal vagy Aspergerrel-szindrómával élnek kevésbé befolyásolhatóak az uralkodó bináris nemi identitások által, és ehelyett sokkal inkább készek nem-binárisként vagy transzneműként leírni magukat. (Ez az a tudat, hogy az egyén nemi identitása pl. ellentétes a születéskor meghatározott nemével – férfiból nő (Male to Female/MtF); nőből férfi (Female to Male/FtM)) Kevésbé megkötöttek a erős társadalmi üzenetek által, és hajlamosabbak önmaguknak lenni, így inkább készek transzneműként meghatározni magukat, mint a fenti szabályok által sokkal kötöttebb, nem autista többség.

Nemi önkifejezés: (A nem kifejezése az egyén külső megjelenésében, valamint ahogy mások észlelik a személyt) A legtöbb autizmusos, Aspergeres-szindrómás személy számára a nem külső reprezentálása valószínűleg inkább érzékszervi, érzékelési kérdés, mintsem maszkulinitás vagy feminitás elfogadott kifejezésmódjaival való azonosulás. Az inkább kényelmi, mint divat szempontokból való öltözködés, az uralkodó társadalmi mintákkal nem összeillő higiénés szokások az egyén nemiségéről vagy szexuális orientációjáról levont téves következtetésekre vezethetnek.
Ezzel együtt is van, aki a születéskor megállapított nemének megfelelő, cisznemű; és van, aki az azzal nem egyező nem megélését és reprezentációját választják.

"Dehát autisták... Honnan tudhatnák, hogy melegek vagy transzneműek?"

Nos attól, hogy valakit az autizmus spektrum különféle fokain diagnosztizálnak még nem jelenti azt, hogy kevésbé képes meghatározni a saját szexuális orientációját és nemi identitását. Valószínűbb, hogy a családtagok és szakemberek kérdőjelezik meg az ilyen, nem általános identitásokkal való azonosulást az autizmus miatt, és amiatt, hogy aggódhatnak, hogy szerettük az autizmuson kívül egy másik marginalizált és sebezhető kategóriába is belekerül. Akiről azt gyanítják, hogy autista inkább szembesülhet azzal a kétkedéssel a családtagok és szakemberek részéről, hogy vajon a kliensem, családtagom azért választja-e az alternatív szexuális orientációt vagy nemi identitást, mert a különbözőségét mással és nem az autizmussal szeretné magyarázni. Vagy azért, mert jobban elfogadják őt ezek a kisebbségi csoportok?

Bizonyos emberek számára, autisták vagy sem, a szexuális orientáció és nemi identitás és kifejezés változhat az életük során. Ők jó eséllyel rugalmasabbak, változékonyabbak. Ennek a változékonyságnak az elfogadása, különösen ezeken a területeken, gyakran bonyolult és nehéz mások számára és így újfent az autizmusnak tudhatják be, hitetlenkedéssel kezelhetik az egyén döntéseit.

Jamie Freed
Clinical Social Work/Therapist, MSW, LICSW
Forrás: The Asperger / Autism Network (AANE)

Utoljára frissítve: kedd, 02 április 2019 11:30