A vizsgálat keretében az államok országjelentést készítenek, amelyhez a civil szervezeteket árnyékjelentéseket adhatnak le. A Tanács aztán személyesen meghallgatja a tagállamok képviselőit, és ütközteti az állami álláspontot a civillel. A felülvizsgálat egy ajánláslistával zárul. A folyamat lehetőséget biztosít az államoknak arra, hogy nyilatkozhassanak, milyen intézkedéseket tettek az elmúlt időszakban az emberi jogok érvényesülésének előmozdítása érdekében, továbbá vizsgálja, hogy a tagállamok teljesítették-e emberi jogi vállalásaikat, kötelezettségeiket.

2015 októberében öt magyarországi LMBT szervezet, a Magyar LMBT Szövetség, a Háttér Társaság, a Transvanilla Transznemű Egyesület, a Budapest Pride és a Labrisz Leszbikus Egyesület civil árnyékjelentést készített az LMBT embereket érintő emberi jogi helyzetről. A jelentés áttekinti a Magyarország által 2011-ben kapott ajánlások végrehajtását, valamint kilenc tématerületen (egyenlőség és diszkriminációmentesség, magánélet védelme, családi élet, személyes biztonság, egyesülési és gyülekezési jog, foglalkoztatás, oktatás, egészségügy, menedékjog) veszi számba a legfontosabb emberi jogi problémákat.

A jelentés itt letölthető

2016 márciusában Genfben személyesen részt vettünk a felülvizsgálat előtalálkozóján. A találkozó célja az volt, hogy a tagállamok képviselőit személyesen tájékoztassuk a tapasztalatainkról. Március 30 és április 1 között egyesületünk képviselője több mint 15 tagállam képviselőjével beszélgetett arról, hogy milyen ajánlásokat tehetnek szexuális irányultság és nemi identitás témában a felülvizsgálat keretében. Az utat anyagilag a COC Netherlands támogatta és a helyszínen az ő munkatársuk mellett az ILGA World és az ARC International munkatársai segítették a különböző földrészekről érkező közel 10 LMBT jogvédő munkáját.

ensz 2016 március

Ezt követően májusban fogja az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa másodszor vizsgálni Magyarország teljesítményét a UPR keretében.