Az ügy előzménye: 2019-ben 18 személy fordult az Emberi Jogok Európai BÍróságához, mert a magyar állam különböző indokokra hivatkozva nem volt hajlandó a nem- és névváltoztatás iránti kérelmükről dönteni. Egy évvel később, 2020-ban a magyar állam a 33-as paragrafus 2020-as törvénybe iktatásával véglegesen megszüntette a lehetőséget a nem és a név jogi elismerésére és a függő kérelmeket is elutasította. Az Alkotmánybíróság egy évvel később azonban megsemmisítette a tiltó rendelkezésnek a folyamatban lévő eljárásokra való alkalmazását. Ezért azok a személyek, akik a 2020 előtt benyújtott kérelmük elutasító döntését a bíróság előtt megtámadták, több évig tartó jogi eljárás után megkapták az engedélyüket a nem- és névváltoztatásra. Az EJEB ezen kérelmezők ügyében - elismerve a sok évig tartó pereskedés tényét és bizonytalanságát - nem állapította meg az egyezménysértést.
Azon kérelmezők ügyében azonban, akik a korábbi elutasító határozattal szemben nem éltek jogorvoslattal, végleg elestek a lehetőségtől a nemük és nevük jogi elismerésétől, ami a Bíróság szerint egyezménysértő. A Bíróság hivatkozott a Transvanilla által képviselt R.K. ügyében hozott korábbi döntésére és annak indokolására, miszerint a 33-as paragrafus 2020-as törvénybe iktatását megelőző nem- és névváltoztatási eljárás és annak alkalmazása sem felelt meg az Egyezmény 8. cikk szerinti követelményeknek. A tagállamoknak ugyanis gyors, átlátható és elérhető eljárást kell biztosítani a transznemű személyek jogi elismerésére, amelynek Magyarország az eltérő és kiszámíthatatlan hatósági és bírósági döntései miatt nem felelt meg.
A strasbourgi bíróság ismételten megerősítette, hogy az Egyezmény 8. cikke védi az egyén nemi identitását, mint a személy identitásának részét. Az Egyezmény 8. cikke pozitív kötelezettséget ró az államra: el kell fogadni a jog hatékony gyakorlásához szükséges intézkedéseket, jogszabályi keretet és a jogorvoslati eljárásokat. A Bíróság megjegyezte, hogy 2020. május 29-től a magyar jog nem teszi lehetővé a nem jogi elismerését. Bár a konkrét ügyekben az eljárások a 33. § elfogadása előtt indultak, a Bíróság fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a mostani szabályozás alapján egyáltalán nem lenne lehetősége benyújtani kérelmet a nem jogi elismerésére.
Magyarországon a 33-as paragrafus 2020-as törvénybe iktatása óta nincs lehetőség a nem és a név jogi elismerésére. Ezzel súlyosan sérülnek a transz emberek alapvető jogai és folyamatosan sebezhető és kiszolgáltatott helyzetben vannak.
“Az ilyen nemzetközi fórumokon megnyert ügyek több szempontból is nagyon fontosak. Elsősorban ügyfeleink számára, akik sok évnyi pereskedés után léphetnek előre az életükben. Emellett fontos üzenet a közösségünk számára, hiszen egyértelmű állásfoglalás a nemzetközi jog képviselőitől, hogy a transz emberek jogainak védelme mellett teszik a voksukat. Nem utolsó sorban pedig üzenet a magyar állam felé, hiszen továbbra is adós azzal, hogy biztosítsa a nem- és névváltoztatás lehetőségét Magyarországon. Mindaddig, amíg ez nem történik meg, a nyertes ügyektől függetlenül, a transz közösség tagjai kiszolgáltatott és hátrányos helyzetben vannak a társadalomban.” - tette hozzá Hidasi Barnabás a Transvanilla Egyesület elnöke.
A teljes döntést itt lehet elolvasni: E.G. and Others v. Hungary
Sajtókapcsolat: Dr. Bodrogi Bea ügyvéd, az EJEB előtti eljárásban az ügyfelek jogi képviselője, a Transvanilla jogi programjának vezetője: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A Transvanilla Egyesület elérhetősége: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.