A jelentés rámutat, hogy sok egészségügyi szakember, jogalkalmazó és tanár minimális, idejétmúlt vagy előítéletes információk birtokában végzi tevékenységét. A FRA kutatása során közalkalmazottakat, orvosokat, tanárokat és rendőröket kérdezett az EU 19 tagállamában, hogyan érzik, miként lehetne a legjobb módon érvényesíteni az LMBT emberek jogait. A válaszok összhangban vannak azzal amit az LMBT emberek maguk is elmondtak a FRA korábbi 2012-es Európai LMBT Kutatásában.

A jelentés egyértelműen megmutatja azt is, melyek azok a gyakorlatok amik a leghatékonyabban működnek. Átfogó képzési programok a munkavállalók számára, tudatosság növelő kampányok valamint EU jogszabályok és irányelvek is olyan tényezőként kerültek említésre, melyek javítanak az LMBT emberek mindennapi életminőségén.

Az eredmények tükrében egyértelműen látszik, hogy például a létező esélyegyenlőségi törvények léte nem vezet a diszkrimináció megszűnéséhez. Ezeket a törvényeket többek között Magyarországon is be kellene tartatni ahhoz, hogy az LMBT emberek védve érezzék magukat a mindennapjaik során.

Egy alulvizsgált témában kínál új bizonyítékokat a jelentés, mégpedig abban, hogy közalkalmazottak és egészségügyi, oktatási és jogalkalmazói szakemberek milyen erőfeszítéseket tesznek, hogy biztosítsák az LMBT emberek számára a jogaikat.

A főbb javaslatok közül néhány:

  • A társadalomban gyakran ellenséges nézetek vannak és a szakemberek is előítéletekkel közelítenek az LMBT emberekhez, mint például azzal, hogy a homoszexualitás egy fertőző betegség. Ez rámutat arra, hogy milyen nagy szükség van erőteljesebb tudatosság-növelő kampányokra mind az EU-ban, mind pedig a tagállamokban; olyanra, mint például az EU cselekvési listáján az LMBT emberek és jogaik iránti tisztelet növelése.
  • A szakemberek minden csoportjának igen alacsony szintű a tudása és tudatossága az LMBT emberek szükségleteit illetően. Ez sürgetően fontossá teszi a szakemberek képzését – különösen a transz emberek egészségügyi ellátása terén –, kiemeli a civil szervezetekkel való együttműködés fontosságát az előítéletek csökkentése érdekében, azért, hogy a szakemberek képesek legyenek ugyanolyan szintű ellátást nyújtani, amelyben a többi embernek is része van.
  • Az objektív információ hiánya – különösen az iskolákban – a későbbiekben bántalmazáshoz és előítéletekhez vezethet, arra kényszerítve az LMBT fiatalokat, hogy tartsák titokban szexuális orientációjukat és/vagy nemi identitásukat. A tagállamoknak együtt kellene működniük az oktatási szervekkel és az iskolákkal, és célzott iskolai kampányokat szervezni, hogy biztonságos és kellemesebb iskolai légkört teremthessenek az LMBT emberek számára.
  • Az LMBT emberek ellen elkövetett gyűlöletbűncselekményeket gyakran nem ismerik fel, nem jelentik, és nem készül róluk feljegyzés sem. A tagállamoknak nagyobb erőfeszítést kellene tenniük annak érdekében, hogy hatékonyan életbe lépjenek a gyűlöletbűncselekmények elleni törvények, és hogy az ilyen esetek bejelentésre és rögzítésre kerüljenek.

A jelentés pdf verziója innen letölthető, valamint nyomtatott formában is megrendelhető a linken.