Ki egy szülő?

Praktikus megközelítésben a szülő az, aki gondját viseli egy gyerek napi, folyamatban levő és hosszútávú szükségleteit, emellett aki irányítja az ő erkölcsi, társadalmi, kulturális szellemi és oktatásbeli felnövekedését. Igen gyakran a szülő genetikailag is kapcsolatban áll a gyermekkel (általában ő az apa) vagy az a személy, aki világra hozta a gyermeket (általában ő az anya). Ez nem minden esetre igaz azonban. A gyermekek változatos utakon kerülhetnek egy családba. Egyes gyermekek házasságba, vagy nem házassági alapú családba születhetnek születnek, míg másokat adoptálják. Megint másoknak egy idő alatt alakul ki a kapcsolata a szülővel vagy szüleivel.
Nincs egyetlen, minden esetre igaz családmodell.

A szülő jogi definíciója nem mindig egyezik egy gyerek életének gyakorlati valóságával. Egyes államok csal a azokat a személyeket ismerik el egy gyermek szülőjének, akik vér szerint, házassággal vagy örökbe fogadással kerültek a gyermekkel kapcsolatba. Növekvő számú állam ismeri el a “de facto” vagy “pszichológiai” szülőséget, olyan személyek esetén akik szülő-szerű kapcsolatot alakítottak ki a gyerekkel, vagy funkcionálisan töltik be a szülő szerepét. Mindenesetre nem mindenkire igaz ez sem; általában nagyon magas követelményei vannak, hogy valaki megfeleljen a definíciónak, és ez a státusz nem mindig adja meg azon jogok teljességét, ami a teljes jogú szülők számára elérhető.

A szülőséget hogy befolyásolja, ha valaki transznemű?

A transzneműség nem kellene, hogy automatikusan befolyásolja valakinek a jogi szülőségét. Ez megváltoztathatja, hogy a gyerek miként tekint a szülőjére, de nem kellene megváltoztatnia, ahogy a jog világa tekint a szülő és gyermeke közötti kapcsolatra.

Van rá mód, hogy valaki, aki jogilag nem számít szülőnek, kialakíthasson jogi kapcsolatot a gyermekkel?

Annak, aki nem áll a gyerekkel kapcsolatban az által hogy életet adott neki, genetikai úton, vagy hogy házasságot kötött a vér szerinti szülővel, az örökbefogadási folyamat az aranyszabály, amely biztosítja hogy a szülői szerepét mások is elismerik. Azok számára, akik nem adoptálnak, csak néhány államban van lehetősége, hogy a bíróságon elismerjék a kialakult kapcsolatot (mint de facto szülő, pszichológiai szülő, vagy hasonló elv alapján), de ez egyáltalán nem garantált. Az ügyvédek, akik e módon kialakult családokkal dolgoznak, erősen javasolják, hogy aki a szülő és azt akarja, hogy elismerjék a kapcsolatot,menjen végig a formális örökbefogadási folyamaton. Egyes államokban egy másik alternatíva, hogy a bíróság kiadhat egy szülői döntést, ami az örökbefogadáshoz hasonló jogkörökkel jár.

Mi a felügyelet és láthatás?

Amikor a szülők közötti kapcsolat megromlik, a bíróságok gyakran részt vesznek a gyermekekkel kapcsolatos kérdések a tisztázásában, és hogy a szülők hogyan osztozzanak a gyermekkel töltött időn. Ez mind a házassággal megpecsételt, mind a nem házasság alapú családokra igaz, amennyiben a szülők nem képesek megegyezni a szülői kötelezettségekről és jogokról.

A felügyelet kifejezés egyaránt utal arra, hogy kivel él a gyermek (fizikai felügyelet) vagy hogy kinek van joga a gyermek orvosi ellátásával, oktatásával, vallási nevelésével és egyéb kérdésekkel kapcsolatos nagyobb horderejű döntések meghozatalában (jogi felügyelet). A láthatás arra az időre vonatkozó kifejezés, ami a nem-felügyelő szülő, a gyermekkel töltött idejét jelenti. Egyes államok teljesen eltörölték a felügyelet és láthatás kifejezéseket, helyette a szülői jogokat és kötelezettségeket használják inkább.

Hogyan befolyásolja a transzneműség a felügyelettel és láthatással kapcsolatos döntést, válás vagy a szülők kapcsolatának felbomlása esetén?

Az, hogy valaki transznemű, önmagában nem kellene, hogy befolyásolja egy párkapcsolat felbomlása esetén a bíróság döntését a felügyeletről és a láthatásról. Sajnos sok bíróságban is jelen van az az előítélet és részrehajlás, amely átitatja társadalmunkat. Nem egy esetben hoztak a bíróságok olyan korlátozó ítéleteket transznemű szülőkkel kapcsolatban, amiket nem tennének nem-transzneműek esetén. Például egy bíróság úgy korlátozta a transznemű szülőt (genetikai apa, női identitással), hogy a gyermek társaságában nem fejezheti ki a női nemi identitását. Egy másik bíróság egészen odáig ment, hogy megszüntette a transznemű szülő minden szülői jogát, sem felügyeletet, sem láthatást nem engedve neki. Ezek a példák mindenesetre nem tipikusak abban, hogy a bíróságok miként bánnak a transznemű szülőkkel és gyermekeikkel a válás vagy a párkapcsolat felbomlása esetén.
Magyrországon meglévő gyermek esetében, válásnál gyermekelhelyezés, szülői felügyelet megítélésénél nem lehet befolyásoló tényező a nemi identitás. A kapcsolattartást szintén nem tagadhatják meg erre hivatkozva.

Sokkal tipikusabb, hogy a szülők nem mindig a gyerekek legjobb érdekét tartják szem előtt a kapcsolatuk felbomlása során. Néha, mivel mindketten elkeseredettek és bizonytalanok, a nem-transznemű szülő próbál a részrehajlásra és az előítéletre apellálni, hogy a transznemű szülő ne kaphasson felügyeletet vagy csak nagyon korlátozott láthatást. Hallottunk már nem-transznemű szülőt úgy érvelni, hogy a transznemű szülővel való kapcsolat zavaró, felkavaró és stigmatizáló lehet a gyermek számára.

Tudjuk, hogy ezen érvelések sajnos néha megértésre találnak olyan bíróknál és döntéshozóknál, akik nem sokat vagy egyáltalán semmit sem tudnak a transznemű emberekről. Ezen okból erősen javasoljuk, hogy minden transznemű személy, aki ellenérdekelt szülők közti bírósági eljárásban vesz részt, lépjen kapcsolatba olyan szakértővel, akinek van ismerete transznemű kérdésekről, és vonja be a gyermekelhelyezési bírósági eljárásba.

Szintén érdemes ellátni a bíróságot információval arról, hogy mit is jelent transzneműnek lenni, és arról, hogy a szülő transzneműsége nem jelent hátrányos hatást a gyermekre nézve. Feltéve, hogy a szülő nem jelent fizikai veszélyt a gyerekre, számára nagyon fontos az egészséges kapcsolat gondozása mindkét szülővel ilyen bonyodalmas és érzelmileg megterhelő időszakban (és azon túl is), függetlenül a szülők nemi identitásától.

Mi az a "Gyermek mindenek feletti érdekeit szolgáló" alapszabály?

A bíróság minden gyermekelhelyezéssel és láthatással kapcsolatos ügyben a "Gyermek mindenek feletti érdekeit szolgáló alapszabály" értelmében jár el. Ez egy igen hiányos módja annak, hogy a bíróság megítélje, mi a szolgálja a gyermek érdekeit és jólétét abban a helyzetben, amikor a szülők szétválnak. Ezen szabály értelmében a bíróság olyan tényezőket vizsgál meg, mint például a szülők szerepe a válás előtt, a gyermek életkora, és hogy a szülők mennyire képesek fizikailag és érzelmileg gondoskodni a gyermekről. Főleg idősebb gyermek esetében a bíróság a gyermek kívánságát is figyelembe szokta venni. A bírósági eljárások során nagyon gyakran egy kijelölt gyám gondoskodik a gyermek érdekeinek képviseletéről.

Befolyásolja-e a házasságot vagy a házasságkötést a transznemű személy tranzíciója?

Magyarországon az Alaptörvény és a Polgári Törvénykönyv értelmében házasságot csak egy nő és egy férfi köthet. Azokban az országokban, ahol házasság köthető a felek nemére való tekintet nélkül, nem lehet kérdéses a házasság érvényessége, függetlenül attól, hogy a transznemű személy a tranzíció előtt vagy után lépett házasságra. Magyarországon és azokban az államokban pedig, ahol csak a különneműek házasodhatnak, ez attól függ, hogy a házasságkötés idején a felek különneműek voltak-e. Ez esetben a házasság élethosszig törvényesnek tekinthető függetlenül attól, hogy egyikük tranzíción esik-e át. Nincs nyilvánosságra került eset, amely megkérdőjelezett volna egy törvényes házasságot, amely "heteroszexuális úton" köttetett, pusztán az egyik fél utána történő tranzíciója miatt.

Pl. az Egyesült Államokban a közelmúltban a bevándorlási és társadalom-biztosítási területen születtek olyan döntések, amikor egy szociális segélyért folyamodó házaspár esetében a hivatalos szervek a pár születési anyakönyvi kivonata alapján döntöttek a házasság érvényességéről. Ez alapján határozták meg, hogy a házasság különneműek között köttetett-e, vagyis jogosult állami támogatásra, vagy azonos neműek között, vagyis a Házasság Védelméről Szóló Törvény (DOMA) értelmében támogatásra nem jogosult.

Azt javasoljuk minden transznemű személynek, aki házasságkötést tervez, hogy keressen jogi tanácsadást és tájékozódjon a jogi helyzetét érintő változások terén, mielőtt házasságot köt.

Hol találhatnak transznemű szülők olyan ügyvédet, aki tájékozott ezen a területen?

Ha szülői jogaid sérültek mert transznemű vagy, vagy gondolkozol gyermekvállaláson, akkor bátran írj nekünk a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre!

A GLAD "Legal Q & A for Kids of Trans Parents" alapján készült

GYIK a transznemű szülőségről

Kérdés: Kell-e a gyermeknek valamiféle nem-specifikus szülői minta?
Válasz: Nem számít, mi a szülők neme. Tovább

 

 

TransParenting - a transz emberek szülői helyzetének dokumentálása Magyarországon

2016 márciusától 2017 februárjáig tartó projektünk célja a transz emberek szülői helyzetének dokumentálása Magyarországon. Tovább