Jelentsd az erőszakot és/vagy a diszkriminációt!

A Transvanilla Transznemű Egyesület olyan erőszakos és diszkriminációs eseteket gyűjt, melyeket az áldozat nemi identitása vagy nemi önkifejezése miatt követtek el. A bejelentés teljesen anoním és nem csak az jelenthet aki elszenvedte az esetet, hanem tanúk is. 

Az esetek gyűjtésének célja, hgy felhívjuk a figyelmet hazai és a nemzetközi szinten is a transz emberek ellen elkövetett erőszakra/diszkriminációra. Szeretnénk mozgósítani a közösséget, hogy minél többen keressen jogorvoslati lehetőséget.

A fogalmak amiket használunk és amit értünk alatta:

Nemi identitás (Gender Identity)

Minden ember mélyen átérzett belső és egyéni tapasztalata a neméről, amely lehet nem felel meg a születésekor meghatározott nemének, beleértve a testének személyes érzését (amely magában foglalhatja, /amennyiben az szabadon választott!/ a testi megjelenés vagy funkciók módosítását, orvosi, sebészeti és más módon) és egyéb típusú kifejezését a nemnek, beleértve a ruhát, beszédet és stílust. (Yogyakarta alapelvek)

Nem kifejezése (Gender Expression)

Az a mód ahogyan egy ember a külső megjelenésével és/vagy viselkedési, öltözködési, hajviseleti, hangbeli, testi és egyéb külső és fizikai jellemzőivel kifejezi önmagát.

A diszkrimináció vagy hátrányos megkülönböztetés olyan megkülönböztető bánásmód (cselekedet, tevékenység, kijelentés, elmulasztott tett, viselkedés), mely az egyén (személy) vagy a csoport esélyegyenlőségére negatívan hat, akár nyílt vagy burkolt a módszere.

Erőszakos cselekedetek 

Súlyos fizikai erőszak
Súlyos testi sértés
Személy elleni támadás, amely súlyos testi sértést okozhat.
Fegyverrel vagy más sérülés okozására alkalmas eszközzel elkövetett támadás.
Szexuális támadás
A szexuális erőszak kikényszerített szexuális kapcsolat, amely vaginális, anális vagy orális behatolást jelent. A behatolás történhet testrész vagy tárgy által. Az áldozatot fenyegetéssel vagy fizikai eszközzel kényszeríthetik és bárki lehet áldozat, valamint az áldozat partnere, korábbi partnere, családtagja is lehet az elkövető.
A szexuális támadás elutasított szexuális kapcsolat, amely nemi erőszak nélkül fejeződik be, vagy nemi erőszak kísérleteként. A szexuális támadás lehet szexuális jellegű érintés, simogatás is.

Támadás
Személy elleni fizikai támadás, amely nem életveszélyes és nem súlyos.
Az áldozat védekezése vagy menekülése következtében sikertelen támadási kísérlet.
Ember tárgyakkal való megdobálása, azt az esetet is ideértve, amikor a dobás célt téveszt.

Rongálás
Tulajdon elleni fizikai támadás, amely nem okoz életveszélyt. Bármilyen típusú meggyalázás.

Gyújtogatás
Gyújtogatás, amely nem okoz életveszélyt(pl. nem lakott a ház). Sikertelen kísérletek is (pl. nem gyullad fel a tűz, megzavarják az elkövetőt).

Fenyegetés és/vagy lelki erőszak
Egyértelmű vagy konkrét szóbeli vagy írásos fenyegetés. Ha a fenyegetés nem egyértelmű vagy konkrét, akkor az „sértő magatartás”
Zaklatás, ismétlődő nem kívánt kapcsolatfelvétel (telefonhívások, e-mailek, levelek, váratlan felbukkanások, stb.), az adott személy követése, rá való várakozás, az adott személy vagy családjának fenyegetése.
Zsarolás, hogy az illető hozza nyilvánosságra szexuális irányultságát vagy nemi identitását.
Személyi szabadság korlátozása (pl. egy személy bezárása)
Rágalmazás (pl. valaki nemi identitásának felfedése)
Bullying, terrorizálás (pl. az iskolában, munkahelyen)

Sértő magatartás
Gyakran a bűncselekményi kategórián kívül esik, de fontos ezeket is monitorozni, nyomon követni.
Személyesen vagy telefonon keresztül kifejtett szóbeli erőszak.
Írásbeli erőszak, például e-mailek, szöveges üzenetek, levelek.

A kérdőív kitöltése önkéntes és teljesen anonim, kb. 10-15 percet vesz igénybe.

Ha bármilyen további kérdésed van, írj nekünk a szervezet@transvanilla.hu címre vagy hívj minket a 06-30-586-9310 vagy a 06-30-406-6633 telefonszámon! 

Transz tiszteletet most

A bejelentő űrlaphoz kattints a tovább gombra!

Powered by BreezingForms