Female to Male hormonkezelés

Hormone replacement therapy (HRT)

Hormonpótló kezelés

A hormonkezelés célja a preferált nemnek megfelelő endokrin viszonyok és a harmadlagos nemi jellegek kialakítása, megtartása.

 

 


A tesztoszteron hatásai

Áttekintés

Transz férfiak számára az androgének visszafordítható és visszafordíthatatlan változásokat okoznak.

Visszafordíthatatlan változások:

-a hang mélyülése
-arc és testszőrzet növekedése és erősödése
-férfias típusú kopaszodás
-a klitorisz növekedése 
-a pubertás befejeződése előtt, fokozza a növekedést
-összehúzódhatnak és/vagy lágyulhatnak a mellek, bár ez a zsírszövetek átalakulásának köszönhető inkább.

Visszafordítható változások:

-megnövekedett libidó és megváltozott szexuális szokások
-átrendeződnek a test zsírszövetei
-izmosodás (különösen a felsőtest)
-fokozott izzadás és testszag
-súlygyarapodás és folyadékvisszatartás
-erek kiemelkedése és durvább, zsírosabb bőr
-pattanásosodás (különösen a terápia első néhány évében)
-a vérlipid paramétereinek változása (koleszterin, triglicerid szint)
-nagyobb vörösvérsejtszám

A menstruáció a tesztoszteron alkalmazásának kezdetétől 5 hónapon belül elmarad (gyakran hamarabb). Amennyiben még az ötödik hónap után is előfordul vérzés akkor szükséges nőgyógyászhoz fordulni.

A pszichológiai változásokat nehezebb meghatározni, mivel a HRT az első lépés általában a transition elején. Ennek önmagában komoly pszichológiai hatása is van amelyeket nehéz elkülöníteni a hormon okozta változásoktól. A legtöbben megnövekedett energiáról és magasabb libidóról számolnak be. Sokan magabiztosabbnak érzik magukat.

Gyakran a magas tesztoszteronszintet az agresszió megnövekedésével hozzák kapcsolatba, de ilyesmi a legtöbb transzférfinál nem észlelhető. Feltételezhető, hogy a fizikai kezelés  kezdetének hatása, egy olyan szintű megkönnyebbülést okoz amely akkora mértékben csökkenti az előtte jelenlévő frusztrációt, hogy még ha a tesztoszteron növelné is az agresszió szintjét, összességében annak általános szintje valójában csökken.

Sok transzférfi hormon nélkül képtelen arra, hogy elmenjen férfinak, különösen a hangjuk lehet árulkodó. Ezen kívül az arc zsírszöveteinek átalakulásának is nagy szerepe van a férfias megjelenés elérésében.

A tesztoszteron hatása petefészekre/méhre

A tesztoszteron (és az abból lebomló melléktermék az ösztrogén) hosszú távú hatásait a méhre/petefészekre félreértelmezik. Annyi legalább ismert, hogy a tesztoszteron policisztás petefészket* és krónikus hasi fájdalmakat okozhat. Ráadásul, annak hosszú távú hatásai egyáltalán nem ismertek, ha a méh nyálkahártyája nem tisztul (menstruáció). Vannak transz szakemberek akik azt javasolják, évente legalább egy ciklust hagyni kellene, ezzel megelőzve a nyálkahártya lerakódását a méhfalon amíg a méh/petefészek eltávolítása megtörténik. Minden bizonnyal ha van a családban ösztrogén típusú női rák, meg kell vizsgálni a tesztoszteron használata mellett lebomló ösztrogén hosszú távú hatását a méhre, petefészekre és mellekre. Ez ellentmondhat a nyilvánvaló következtetéseknek, de az élethosszig tartó tesztoszteron használat nagyobb ösztrogénterhelésnek teszi ki a szervezetet mint a cisznemű nők esetében tapasztalható mivel a tesztoszteron egyik mellékterméke az ösztrogén. /Dr. Christine McGinn, D.O./

* A policisztás petefészek szindróma

  A policisztás petefészek szindróma (PCOS: polycystás ovarium syndroma) egy endokrin (hormonális) megbetegedés. A kórkép elnevezését a petefészek kéreg alatt sorakozó apró cisztákról (folyadéktartalmú tömlők) kapta, melyek megérni nem tudó petesejtek, tüszők. Bár az elnevezés csak a petefészekre utal, valójában igen összetett, több szervet érintő betegségről van szó.

A fel nem ismert, kezeletlen PCOS hosszútávon számos súlyos szövődmény kockázatával jár, mint pl. :
belgyógyászati betegségek: csökkent cukor tolerancia, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás betegség, metabolikus X szindróma, vérzsír zavarok, szív- és érrendszeri eltérések.

A PCOS diagnózisa

Az endokrinológiai kivizsgálás a részletes kórtörténet felvételével és fizikális vizsgálattal kezdődik. A jellegzetes tünetek és panaszok alapján felmerülő diagnózis megerősítését szolgálják a hormonszint vizsgálatok. Az LH, FSH, ösztrogén és az androgén hormonok (DHEA és tesztoszteron) mérése mellett a prolaktin szintet és a pajzsmirigy funkciót is vizsgálni kell, valamint szükséges a vércukorterhelés elvégzése a cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia igazolására vagy kizárására.

PCOS gyanúja esetén szükséges nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat, illetve kivizsgálás. A kezelés megkezdését követően is fontos a nőgyógyászati kontroll.

DHT krém és pumpálás, az FTM genitáliák növekedéséért

Utoljára frissítve: hétfő, 30 július 2018 12:26