A transzszexualizmusról

FIGYELEM! - ARCHIV TARTALOM
A transzszexuális (TS) személyek azok, akik a született, társadalmi nemükkel ellentétes neműként azonosítják magukat. Kényelmetlenül érzik magukat „téves” testükben és ezért igyekeznek külső megjelenésüket legbelső meggyőződésükhöz igazítani.  Orvosi beavatkozások segítenek számukra ebben, a hormonterápiától egészen a többségüknél általában végrehajtott nemi átalakító műtétekig.  A transzszexualitásnak két alapvető formája az FtM és az MtF: az FtM a nőből férfivá, az MtF pedig a férfiból nővé alakult vagy alakuló embert jelöli. A sztereotip magyarázat az, hogy "férfi testbe zárt nő” ill. ennek a fordítottja, bár a transzszexuális közösség tagjainak egy része és sokan a közösségen kívül is nem érzik úgy, hogy ez a megfogalmazás jellemzően és teljesen fedné azt, amit megélnek.

Magát a transzszexualizmus kifejezést (latin trans: át és sexus: nem) Magnus Hirschfeld szexológus alkotta 1923-ban, de csak Harry Benjamin: The Transsexual Phenomenon c. könyve nyomán vált szélesebb körben ismertté 1966-ban. Később aztán a transzszexuális szó a köznyelv részévé vált és elnyerte mai jelentését.
A transzszexualizmus – szemben a homo-, ill. biszexualitással – betegség, a Betegségek Nemzetközi Osztályozása (BNO) F64.00 diagnózis kódon tartja nyilván.

A transzszexualizmusnak három kritériuma van a Harry Benjamin Nemzetközi Nemi Identitás Diszfória Szervezete Ellátási Alapelvei alapján:
- A vágy, hogy az embert ellenkező neműnek fogadják el és akként élhessen. Általában az a vágy is társul ehhez, hogy sebészeti beavatkozással és hormonkezeléssel testét a lehető legjobban összhangba hozza a választott nemmel.
- Transzszexuális identitása legalább két éve folyamatosan fennáll.
- A rendellenesség nem más mentális zavar vagy kromoszóma rendellenesség tünete.

Az LMBT illetve a queer közösség tagjainak sorába szoktuk illeszteni a transzszexuálisokat is és valóban sokan közülük azonosulnak is a közösséggel, mások kevésbé vagy egyáltalán nem. Megjegyezhető ezen a ponton, hogy a transzszexualitásnak valójában semmi köze nincs a szexuális orientációhoz és nem is függ tőle. A transznők és transzférfiak szexuális orientációja ugyanolyan széles palettán mozoghat, mint a nem transzszexuálisoké. Saját szexualitásukat a kívánt nemüknek megfelelően határozhatjuk meg. Példának okáért, akit férfiként határoztak meg születésekor és nőnek tartja magát  és kizárólag a férfiak érdeklik heteroszexuális és nem meleg, vagy egy másik megközelítésben az a nőnek született ember, aki férfiként határozza meg önmagát és a férfiakat kedveli, melegnek határozza meg önmagát és nem heteroszexuálisnak.

Az, hogy kit tartunk transzszexuálisnak sem mindig egyértelmű. Van, aki szerint a hormonok okozta változások műtéti beavatkozás nélkül is elegendőek ahhoz, hogy valaki jogosult legyen a transzszexuális címke használatára.  Más megközelítésben főként az egészségügyben kialakult szemszögből bizonyos procedúrák is feltételei ennek. Az emberek többsége általában úgy gondol a transzszexuálisokra mint, akik már átestek vagy át fognak esni nemváltoztató műtéten. A transzszexuális emberek ellenben úgy hiszik, nem a nemüket változtatják meg, hanem a testüket igazítják a valódi nemükhöz.

Hazánkban nemváltoztató műtét nélkül is nemet válhat, személyazonosságot cserélhet az, akit az orvosi szakvélemények transzszexuálisnak minősítenek.

Itt olvashatsz egy cikket arról, hogy manapság már miért nem a transzszexuális szó használata a megfelelő.
Utoljára frissítve: csütörtök, 18 április 2019 16:49