Jessica Dempsey szerint, hogyha nem ismerik el a transzneműeket az országos népszámlálásban, akkor a problémáik továbbra is ignorálva lesznek.

Egy Halifaxban élő transznemű nő azért harcol, hogy az országos népszámlálásban legyen külön kategória azok számára, akik transzneműnek vallják magukat.

Jelenleg a népszámlálási kérdőívben csak férfi és női kategória van feltüntetve.

„Ezzel megerősítik azt a felfogást, miszerint csak két nem létezik, holott sokkal több van. Ráadásul, ezzel azt üzenik, hogy mi egyáltalán nem is létezünk” mondja Jessica Dempsey.

Dempsey (40) állítása szerint azzal, hogy a népszámlálás nem biztosít más lehetőséget, így nincs gyűjtött adat a transznemű közösségről.

„Ha nincsenek rögzített adatok a velünk kapcsolatos egészségügyi kérdésekkel, a foglalkoztatottsági rátával és egyéb dolgokkal kapcsolatban, akkor nem fogunk előrébb jutni. Mivel nincs tudomásuk rólunk, így lehetőségünk sincs felhívni a figyelmet arra, hogy több forrásra lenne szükség a transzneműeket érintő különböző problémákkal kapcsolatban. Nekünk is több forrásra lenne szükségünk”.

A kemény számok vezetnek cselekvéshez

Kemény számok kellenek ahhoz, hogy a kormánytól és a közösségi szervezetektől segítség érkezzen, mondja Dempsey.

Dempsey szerint túlságosan sok transznemű él szegénységben, nem kapnak munkát a nemi identitásuk miatt – ezek a tények nem ismertek a nagyközönség előtt, mivel nincsenek feltüntetve a népszámlálásban.

Jessica Dempsey állítása szerint, hogyha az országos népszámlálás magába foglalná a transzneműeket is, az jelentősen segítene abban, hogy felhívják a figyelmet a közösség problémáira.

Saját elmondása szerint, Dempsey-nek azért kellett a szexiparban dolgoznia, mert nem talált állandó munkát.
„Ez nem könnyű senkinek sem… Senkinek nem szabadna ilyen döntésre kényszerülnie.” nyilatkozta Dempsey.

„Lélekben együtt vagyok azzal a rengeteg női sorstársammal, akik hozzám hasonlóan kénytelenek küzdeni”.

Semmilyen országos felmérés nem tesz említést a transzneműekről

March Lachance, a Kanadai Statisztikai Hivatal demográfiai osztályának igazgatója szerint, nem létezik olyan országos felmérés, amely megpróbálna adatokat gyűjteni a transznemű lakosságról.

„Ez lehet az oka annak, hogy rengeteg érintett szervezet szeretne a transznemű populációval kapcsolatos információhoz jutni.”, mondja Lachance.

Jessica Dempsey megtagadta a népszámlálás kitöltését, mivel az űrlap csak arra adott lehetőséget, hogy férfiként, vagy nőként definiálja magát.

Dempsey panaszt tett a Kanadai Statisztikai Hivatalban, ahol azt mondták neki, hogy panaszát az űrlapon tüntesse fel a megjegyzések szekcióban. Közölte a hivatallal, hogy ez számára nem megfelelő és más megoldást követelt. Véleménye szerint panaszait figyelmen kívül hagyták.

Lachance szerint, ennek nem szabadott volna megtörténnie, hogy Dempsey-t figyelmen kívül hagyják, hiszen a Statisztikai Hivatal mindenki problémájára nyitott.

„A Kanadai Statisztikai Hivatal soha nem mérte fel a nemi identitást”

Lachance munkatársai azt tanácsolták, hogy akik transzneműként határozzák meg magukat, üresen hagyhatják a férfi/nő rubrikát a népszámlálási kérdőíven és nyilatkozhatnak erről a megjegyzés rovatban. Így ezt az információt is rögzítik, majd elemzésre kerül.

Lachance nyilatkozata szerint, „A Statisztikai Hivatal soha sem mérte a nemi identitást, mint olyat, csupán csak a biológiai nemet”.

Azért tartják fontosnak a biológiai nem szerinti felmérést, mert így képesek mérni a népesség férfi-női arányát, a termékenységi rátát és az egészséggel kapcsolatos trendeket, Lachance szerint.

Dempsey-nek az a véleménye, hogy ezek az információk a transz közösségnek is fontosnak lehetnek.

„Meghallgatjuk a társadalom igényeit”

A Kanadai Statisztikai Hivatal tervbe vette, hogy a következő évben, megbeszéléseket fognak tartani különböző csoportokkal arról, hogy hogyan lehet a nemi identitásra irányuló kérdéseket a lehető legjobb módon feltenni. A hivatal valószínűleg a nemi identitásra irányuló kérdéseket egy másik felmérésen tünteti majd fel és nem a népszámlálásban.

„Meghallgatjuk a társadalom igényeit. A Kanadai Statisztikai Hivatal folyamatosan dolgozik az érintettek ügyein és próbálja megérteni az adatigényüket”.

A következő népszámlálást 2021-ben fogják tartani, a legkorábbi változások akkor léphetnek életbe.

Dempsey számára ez nem elég.

„Ez további öt év jogok nélkül és anélkül, hogy számításba vennének minket”.