A Nemzetközi Olimpiai Bizottság novemberben fogadta el benyújtott javaslatokat az „Együttműködés a nemváltoztatás és a hiperandrogenizmus terén”, mely lehetővé tesz további szélesebb körű intézkedéseket, melyek a transznemű atlétákra is kiterjednek. Az olimpiai tisztviselők még nem erősítették meg az új elveket, melyeket egyébként már elfogadtak az egyes szabályozó sportszervezetek, de a szabályozás a szervezeti honlapon is elérhető. A szabályozás változása összhangban van az Amerikai Egyesült Államok NCAA standardjaival is, mely engedélyezi a férfiból-nővé, illetve a nőből férfivá váló transznemű atléták számára, hogy nemi megerősítő beavatkozás nélkül versenyezzenek az ESPN szerint. A hatályos olimpiai szabályok elismerik a transznemű atléták versenyzési jogát, de  a 2004-ben elfogadott Stockholmi Egyezménynek speciális rendelkezéseit módosítva. A  rendelkezések - melyeket az athéni olimpia előtt fogadtak el - kimondják, hogy a transznemű atlétáknak nemi megerősítő beavatkozáson kell átesniük és jogilag el kell ismertetniük nemüket, mellyel születtek. Ezen kívül a sebészeti beavatkozást követően legalább két éven  át hormonpótló terápián kell átesniük. A most elfogadott új szabályok engedélyezik az atléták számára, hogy a hormonpótló terápiát követő 1 év múlva versenyezhessenek műtéti beavatkozás nélkül.

Joanna Harper, a Providence Portland Orvosi Központ sugárterápiás osztályának vezető főorvosa egy azok közül, akik támogatják a „Együttműködés a nemváltoztatás és a hiperandrogenizmus terén” kezdeményezést. Ő szintén transznemű, s döntő szava volt az új szabályok meghatározásában.
„Az új IOC (Nemzetközi Olimpiai Bizottság - International Olympic Committee) transzneműekre vonatkozó szabályok kiküszöbölik a régi szabályozás összes hiányosságát”, - írta Harper az OutSports - nak írt egyik e-mailjében. „Remélhetőleg az olyan szervezetek, mint az ITA, gyorsan alkalmazkodnak az új szabályokhoz és hamarosan minden régi szabály helyébe az újak lépnek.”
„A várakozási időszak a transznemű nők számára a sebészeti beavatkozást követő két évről a hormonpótló terápia megkezdésétől számított egy évre módosult”'- tette hozzá Harper. „Ez illeszkedik az NCAA szabályaihoz és megfelelő szabályozást jelent. A várakozási időszak volt talán a legvitatottabb tétel a csoportunk számára, éppen ezért 1 év méltányos kompromisszumot jelent.”
A javaslat olyan transznemű atlétáknak nyithat ajtókat a versenyzéshez, mint Chris Mosier, aki az elmúlt évben került az amerikai férfi rövidtávfutók közé.

Chris Mosier

Mosier nem esett át genitális műtéten, de eleget tett a hormonpótló terápiával kapcsolatos követelményeknek.
Köztudott, hogy a Nemzetközi Triatlon Szövetség - mely felügyeli a triatlon és a duatlon világbajnokságot is - szintén elfogadja az új szabályokat, így Mosier versenyezhet.

Az IOC kötelezettségvállalása és a szabályozás módosulásai a Nemzetközi Doppingellenes Kódexnek és a WADA (Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség - World Anti- Doping Agency) nemzetközi standarjainak megfelelőek.
Az irányelvek tartalmazzák továbbá azokat a javaslatokat, melyeket az Olimpia „a nők sportbeli védelme és a becsületes verseny támogatásának szabályai” közé helyezett, miután az indiai rövidtávfutó, Dutee Chand győzelmet aratott júliusban a Sportjogi Választott Bíróság előtt.

Dutee Chand

A döntés engedélyezte a női atléták számára, hogy természetesen emelt tesztoszteronszinttel versenyezzenek.
„Az IAAF (Nemzetközi Atlétikai Szövetség - International Association os Athletics Federations) egyéb nemzetközi szervezetek, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok és egyéb sportszervezetek támogatásával érvekkel és bizonyítékokkal olyan szervezeteket is meggyőztek a hiperandrogenizmusra vonatkozó szabályok visszaállításáról, mint a CAS”- olvasható.

Továbbmenve: „A diszkrimináció megakadályozása érdekében, hogyha a versenyző nem választható a nő atléták közé, akkor a férfiak között kell versenyeznie.”
A szabályozást megelőzően Chad-ot magas tesztoszteronszintje miatt felfüggesztették.
Története párhuzamosan zajlott a dél-afrikai 800 méteres futó Caster Semenya-éval, akit „nemi tesztre” (sex teszt) küldtek, miután 2009-ben világbajnoki címet szerzett.
Az ő felfüggesztése több mint egy évig tartott, mielőtt a 2012-es nyári olimpiai játékokon aranyérmet szerzett.
Negyven évvel ezelőtt Caitlyn Jenner aranyérmet szerzett a montreali nyári olimpiai játékokon férfi tízpróbán, ekkor még Bruce Jenner néven.
Hogyha ma megmérkőzne és alávetné magát az 1 éves hormonterápiának, a nők között versenyezhetne.

Caitlyn Jenner